Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација, властите почнаа да ја ублажуваат постојната блокада на 12 април.

Градините на угостителските објекти беа отворени синоќа првпат откако Велика Британија беше заклучена од 5 јануари, кога милиони луѓе живееја под ограничувања на ниво 4.

Продавниците, фризерските салони, спортските сали и зоолошките градини исто така повторно се отворија во Англија, а некои правила беа олабавени и во Шкотска и Велс.

Во лондонски Сохо локалното население можеше да види како Вест Енд повторно се враќа во живот.

Улиците беа преполни, а патиштата затворени за да се добие повеќе простор за пиење на отворено.

Полицијата беше присутна, но не интервенира да спроведе социјално дистанцирање.

Многу луѓе рекоа дека метежот не им пречи и дека не се загрижени за ризикот од ширење на Ковид-19. Некои веќе се вакцинирани, а други направија брзи тестови од претпазливост пред да излезат, пишува Би-би-си.

Процесот на имунизација во Велика Британија е во нагорна линија, а досега се вакцинирани 47 проценти од населението. Минатата недела Англија објави постепено укинување на блокадата од 12 април.


makfax.com.mk