(Видео) Силна експлозија во центарот на Париз

Рано утринава во центарот на Париз се случила силна експлозија, јавуваат тамошните медиуми.

При експлозијата повеќе луѓе се повредени, а од фотографиите обајвени од местото на несреќата може да се забалежи дека од пожарот бил зафатен поголем дел од зграда.

Полицијата соопшти дека експлозијата веројатно била предизвикана од истекување на гас во пекара во центарот на градот. Портпаролката на полицијата во Париз изјави дека пожарникарите моментно се наоѓаат на местото на експлозијата. Таа рече дека неколку лица биле повредени, но за среќа загинати нема.

Како што изјави таа засега точниот број на повреди не се знае. Голем број полицајци, како и тимови на Брзата помош се присутни на самото место, а од населението се бара да ја избегнува областа каде што се случила експлозијата.

Во Париз, како и во другите градови во Франција, зголемено е нивото на безбедносните сили поради протестите кои се одржуваат од страна на „Жолтите елеци“ , а кој се најавени и за денеска попладне.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари