Еден цивил загина, а 12 лица се повредени во експлозија во ирачката престолнина Багдад, известува безбедносната служба.

Најмалку еден цивил загина, а 12 се повредени во експлозија во ирачката престолнина Багдад, соопшти во четвртокот медиумската служба, која обезбедува информации за безбедносните инциденти во земјата.

Експлозијата се случила на пазарот во источната област Хабибија во Багдад, се наведува во соопштението на службата, цитирана од официјалната новинска агенција ИНА. Според службата, дополнителни детали за инцидентот ќе бидат дадени подоцна.

Претходно истиот ден, безбедносен извор изјави дека експлозијата се случила во главниот град на Ирак и резултирала со бројни жртви.

makfax.com.mk