(Видео) Прв лет на новиот руски авион-радар

Најновиот авион за радиолокаторска опсервација А-100 го изврши првиот лет во саботата, соопшти прес-службата на концернот „Вега“, кој се занимава со развој на авиони.

„На 18 ноември 2017 година се одржа првиот лет на повеќенаменскиот авионски систем за радиолокациски извидувања и насочување А-100“, соопштија од компанијата.

Во текот на првиот лет проверени се аеродинамичните карактеристики на авионот, перформансите на воздухопловната електроника и делови од уредита на радиотехничкиот систем.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари