Најмалку 21 лице загинаа како последица од ненадејно, екстремно студено време, за време на ултрамаратон што се одржа во кинеската провинција Гансу, јавијадржавните медиуми .

На патеката долга 100 километри, 172 натпреварувачи морале да поминат низ длабоките кањони и преку ридови, на надморска височина поголема од 1.000 метри.

По повеќе часа се случила ненадејна појава на град, леден дожд и силен ветер.

Невремето предизвикало свлечишта и одрони, што им ја отежнaло работата на спасувачките екипи.

 

makfax.com.mk