(Видео) Кина ќе гради носач на авиони кој може да помине 20 години на море без полнење на гориво

Кина планира да изгради носач на авиони на нуклеарен погон, кој ќе може долго да остане на море, пренесува „Асошиејтед прес“ повикувајќи се на пишувања во азиски медиуми.

Весникот „Саут Чајна Морнинг пост“ пишува дека корпорацијата „Чајна Шипбилдинг“ соопшти оваа недела дека почнала со подготовки за изградба на бродот.

Соопштението на кинеската корпорација го пренеле сите медиуми во континенталниот дел на Кина, но АП наведува дека денеска не успеале да го најдат соопштението на официјалната интернет страница на компанијата.

Нуклеарните носачи на авиони, како „Нимиц“ на американската морнарица, може да поминат на море 20 години без полнење на гориво.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари