Израел во воздушен напад уништи зграда во која се сместени канцелариите на катарската телевизија „Ал-Џезира“, како и на светските новински агенции „Асошиејтед Прес“ и „Франс Прес“.

Нападот бил најавен и на медиумските работници им бил даден еден час да ја евакуираат зградата.

Израелски борбени авиони повторно ја нападнаа Газа рано утрово, а Хамас возврати со лансирање ракети кон Израел, додека американските и арапските дипломати се обидуваат да најдат начини да го запрат насилството.

Најмалку 136 лица се убиени во израелскитe напади од понеделникот, меѓу кои и 34 деца и 21 жена, а 950 се повредени, соопштија палестинските медицински служби.

Меѓу осумте загинати, колку што досега потврдија во Израел, освен војниците кои загинаа на границата со Газа, има и шест цивили, меѓу кои и две деца, објавија израелските власти.

Тел Авив потврди дека од понеделник до денес од Газа биле лансирани околу 2.300 ракети и дека околу 1.000 биле пресретнати од против-воздушната одбрана, а 380 паднале на палестинската територија. Израелската војска во возвратни напади, врши гранатирање на појасот Газа.


makfax.com.mk