Трогателната церемонија за збогување со принцот Филип, кој почина минатата недела, всушност стана интригирачки кралски настан кога станува збор за неговите внуци Хари и Вилијам.

Откако претходно беше објавено дека браќата нема да одат еден до друг до капелата, со цел да се намалат непријатностите поради одлуката на Хари да се повлече од кралските должности минатата година, тие се најдоа зад принцот Чарлс и принцезата Ана, но не еден до друг. Откако ковчегот беше внесен во капелата, Вилијам го зазеде местото десно, а Хари веднаш зад него, а потоа тие продолжија да ја следат церемонијата со наведнати глави.

Вилијам и Кејт со солзи зазедоа места од едната страна, додека Хари седеше сам.

Интересен момент се случи по погребот, кога браќата излегоа пред капелата и разговараа. Одеа заедно неколку метри од капелата до замокот Виндзор. Ова е прв јавен состанок на браќата по Мегзит, кога Хари и неговата сопруга ја напуштија Велика Британија. Причината за оваа одлука, но и за прашината што се крена во јавноста, е всушност присуството на принцот Хари и што значи тоа за иднината на монархијата. За него, ова е прво пристигнување од САД откако тој и Меган се повлекоа од кралските функции и во Велика Британија, за да присуствуваат на погребот на неговиот дедо.

Додека се шпекулираше дека причина за нејзиното отсуство е препорака на лекар поради бременост, како што пишуваат странските медиуми, нејзините пријатели тврдат дека таа не сакала да биде во центарот на вниманието на еден ваков важен настан за кралското семејство, па затоа одлучи да ја следи церемонијата од нејзиниот дом во Америка.

Меган и принцот Хари му оддадоа почит на принцот Филип со венец, положен на ковчег, што тие го дизајнираа и во кој беа плетени меки празми, националното цвеќе на Грција како дел од наследството на Филип и ветробрански мотор што ја претставува Кралската морнарица. Исто така постои и рузмарин кој е симбол на сеќавање, лаванда како симбол на посветеност, рози затоа што е јунски цвет, а Филип е роден во јуни и aвонче како симбол на благодарност и вечна убов.

makfax.com.mk