Во судир меѓу автобус и камион на автопатот во областа Асијут во Египет загинаа 20 лица, а три лица беа повредени, соопшти денеска Министерството за здравство на Египет.

Автобус со патници од Каиро доцна синоќа удри во камион натоварен со бетон, кој запрел поради дефект на пустинскиот дел од автопатот во Горен Египет, во областа Асијут, оддалечен околу 370 километри од главниот град, пренесува „Ројтерс“.

Во соопштението на локалните власти се наведува дека автобусот изгорел кратко по судирот, како и дека спасувачите одвај ги извлекле телата на загинатите и повредените.

На местото на настанот пристигнале 36 возила на брза помош, соопшти Министерството за здравство.

makfax.com.mk