(Видео) Дефект на вселенска ракета принуди руски и американски космонаут да изведат итно слетување

При лансирањето на ракетата „Сојуз“ кон Меѓународната вселенска станица, се случи сериозен дефект на носачот.

Двајцата членови на екипажот, рускиот космонаут, Алексеј Овчинин и неговиот американски колега, Ник Хејг, итно ќе се приземјат во Казахстан.

Спасувачките екипи се подготвени да стигнат до местото каде што космонаутите ќе слетаат, објави агенцијата АП, а пренесе „Танјуг“.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари