Највисокиот индонезиски вулкан на најнаселениот остров во Индонезија еруптираше рано во неделата, исфрлајќи облак од пепел 1,5 километри во воздухот, што предизвика евакуација на стотици жители од областа.

Лава течеше по падините на Семеру, движејќи се кон блиската река, додека неколку села беа покриени со пепел што паѓа, блокирајќи го сонцето. Засега нема извештаи за жртви.

Неколку стотици луѓе се преместени во привремени засолништа или други безбедни области, рече Јоко Самбанг, кој ја предводи агенцијата за управување со катастрофи во Лумајанг, провинцијата Источна Јава.

На луѓето им беше препорачано да останат на 5 километри од устието на кратерот и да ја избегнуваат областа на југоисточниот сектор по должината на реката Бесук Кобокан која се наоѓа на околу 13 километри од кратерот.

Властите објавија највисоко ниво на тревога како одговор на ерупцијата, објавија локалните медиуми.

Јапонската метеоролошка агенција ја следи можноста од цунами по ерупцијата, објави државната телевизија NHK.

Последната голема ерупција на Семеру беше во декември минатата година, кога 51 лице загина во селата кои беа затрупани во слоеви кал. Неколку стотици други потоа беа повредени со сериозни изгореници, а ерупцијата принуди евакуација на повеќе од 10.000 селани. Владата пресели околу 2.970 куќи од опасната зона.

Со 142 вулкани, Индонезија има најголемо население во светот кое живее во близина на вулкани, вклучувајќи 8,6 милиони луѓе кои живеат во радиус од 10 километри.

Фото: Принтскрин Гардијан