Серхиј Хаидаи, гувернерот на Украина Луганск од редот на властите во Киев, изјави дека „руските сили напредуваат успешно“, додавајќи дека Русите го зазеле Лоскутивка, село јужно од Лисичанск и се заканиле дека целосно ќе ги опколат украинските бранители, присилувајќи ги на повлекување на други позиции.

Што се однесува до Северодонецк, се верува дека руските сили го контролираат речиси целиот град. Единствен исклучок е хемиската фабрика Азот, која крие стотици цивили и украински бранители.

Украинските војници се предаваат низ целата линија на фронтот кај Лисичанск, Северодонецк и опколените места Горскоје и Золотоје, објави денеска офицерот на Народната милиција на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР), Андреј Мароко. Во тој регион според проценките има 3-4.000 украински војници.

„Во тек е предавање на целата линија на фронтот во оваа област, локално и масовно. Тука спаѓаат групата Лисичанск-Северодонецк и групата Горское-Золотоје“, соопшти Мароко на руската телевизија, пренесува ТАС С.

Тој, исто така, истакна дека некои информации сега би било несоодветно да се обелоденат. „Екстремно десничарските радикални милитанти ни се предадоа “, додаде Мароко.