Уапсена внуката на Могерини за продажба на кокаин во Рим

Повторно уапсена од страна на италијанската полиција е Гаја Могерини, внука на високата претставничка на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини. Таа е меѓу 21-те лица кои се уапсени вчера од страна на италјанската полиција, во рамките на една координирана операција со Дирекцијата за анти-мафија од областа на Рим.

Обвинението е дека дистрибуирала кокаин во разни дискотеки и ноќни клубови во италијанскиот главен град. Внуката на Могерини и во 2015 година беше обвинета за истито криминално дело.

Во 2015 година, на нејзина 26-годишна возраст, и беше одредена мерка домашен притвор, откако што на 28 февруари беше фатена со голема количина на кокаин.

Поврзани

Најнови вести

Коментари