Турската полиција уапси 62 лица во истрагата за снабдувачите на платформата за трговија со криптовалути, објави денеска државната новинска агенција Анадолија, откако илјадници Турци поднеле кривични пријави тврдејќи дека биле измамени.

Платформата за тргување со криптовалути „Тодек“, која тргува со криптовалути во вредност од стотици милиони долари секој ден, вчера на својата интернет-страница објави дека ќе биде затворена од четири до пет дена поради процесот на продажба, наведува „Ројтерс“.

Сепак, корисниците кои не можеа да подигнат пари или да пристапат до своите сметки изразија загриженост на „Твитер“ дека можеби биле измамени.

„Тодек“ тврди дека „негативните“ извештаи на медиумите за тоа се невистинити и дека банките и фондовите – кои подоцна ќе ги идентификуваат – сакале да инвестираат во компанијата и предложиле партнерство.

Минатата недела Турција забрани употреба на криптовалути за плаќања, поради што биткоинот падна за 14 проценти за време на викендот.

Турската централна банка како причини за забраната ги наведе „непоправливите“ штети и ризикот од трансакции.

makfax.com.mk