Трамп ќе потпише указ кој ќе го реши проблемот со раздвојување на децата од родителите

Указ со кој ќе заврши праксата на одвојување на децата мигранти од нивните родители, кои илегално влегле во САД, најави денеска американскиот претседател, Доналд Трамп.

Трамп претходно ги обвини демократите за одвојувањето на децата од родителите.

Претставничкиот дом утре ќе гласа за два предлог- закони во одснос на спречување на праксата за раздвојување на семејствата и за решавање на други имигрантски прашања. Републиканците велат дека не се сигурни дали мерките ќе имаат доволно поддршка за да бидат донесени.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари