Трамп го нарече Путин „цврст орев“

Претседателот на САД Доналд Трамп го нарече рускиот претседател Владимир Путин „цврст орев".

Во интервју за „Фокс Њуз" од Трамп побараа со два збор да опише различни луѓе меѓу политичарите и шоумените. Особено го прашаа како би го опишал Путин.

„Не го познавам, но тој е точно цврст орев. Не знам што прави тој за Русија, но некогаш ќе дознаеме"; изјави Трамп. Во оригинал тој го искористи американскиот идиом tough cookie, буквално – „тврдо колаче", пренесува РИА „Новости".

Поврзани

Најнови вести

Коментари