Трамп ги обвини научниците за климатски промени дека имаат политичка агенда

Американскиот претседател Доналд Трамп ги обвини научниците за климатски промени дека имаат политичка агенда, изразувајќи сомневање дека луѓето се одговорни за зголемувањето на температурите на Земјата.

Тој нагласи дека повеќе не верува во тоа дека климатските промени се измама. Трамп ова го рекол за време на интервјуто за емисијата „60 минути“ на Си-Би-Ес, една недела откако научниците го испратија последниот повик за запирање на зголемувањето на температурите.

Светските научници се согласни дека климатските промени се одговорност на луѓето.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари