Анкетата на Индепендент, направена кога тргаа авионите, покажува дека Меј не успеала да ја убеди земјата од потребата за акција

Тереза Меј си даде АВТОГОЛ: Само 1/4 од Британците ја поддржуваат воената операција против Асад

Сириски воздушни напади: Само четвртина од Британците ја поддржуваат одлуката на Тереза Мај да започне воени операции против режимот на Асад, откриваат нови анкети

Ексклузивно: Анкетата на Индепендент, направена во пресрет на нападите, покажува дека Меј не успеала да ја убеди земјата од потребата за акција.

Само една четвртина од Британците ја поддржаа одлуката на Велика Британија да започне воздушни напади во Сирија за да го казни режимот на земјата за наводно користење хемиско оружје, објави Индепендент нова анкета, направена вечерва кога почнаа нападите на Сирија.

Ексклузивното истражување за "Индепендент" покажува дека повеќе луѓе се спротивставиле отколку што ја поддржале акцијата, во која американските, британските и француските сили исфрлија повеќе од 100 ракети во три објекти на сириската влада.

Тереза Мај на прес-конференција во Даунинг стрит вчера: "Додека целосната процена на нападот е во тек, ние сме убедени во нејзиниот успех".

Но, новите анкети ќе бидат удар за премиерката, која се закани со натамошни напади и се подготвуваше да го оправда нападот на пратениците, на кои таа досега им го негираше правото на гласање за ова прашање.

Москва се закани со "последици", но политичкиот исход веќе беше јасен со западните дипломати во Советот за безбедност на ОН, кои се судрија со официјални претставници од Русија, која го поддржува сирискиот режим на Башар ал Асад.

Испитаниците во анкетата на BMG Research сè уште одговараа на прашањата додека авионите на РАФ ги полнеа своите резервоари во Кипар за нивната мисија во петокот наутро.

Истражувањето беше спроведено во текот на деновите во кои г-ѓа Мај најави за акција како одговор на наводниот напад со хемиско оружје во Дума, за време на постојано емитувано интервју, но се чини дека тоа имаше мало влијание.

Запрашани до кој степен ќе ги поддржат "британските сили кои спроведуваат насочени воздушни или ракетни напади врз воени цели на сириската влада", само 28 отсто ги поддржаа, додека 36 отсто се спротивставија, 26 отсто не се спротивставија ниту ги поддржаа нападите, и 11 отсто не знаат.

Интересно е тоа што зона на забранети летови над Сирија контролирана од страна на западните сојузници доби многу поголема поддршка, што укажува дека голем број луѓе се убедени дека треба да има акција во таа насока.

Речиси половина од испитаниците (47 проценти) ја поддржаа зона на забранети летови за да ги заштитат цивилите во граѓанската војна во Сирија, само 11 отсто се спротивставија, 9 проценти ниту се спротивставија ниту поддржаа, а 12 отсто не знаат.

На прашањето дали луѓето ќе поддржат за војници во Сирија во неборбени улоги, имаше трето разидување, со трета поддршка за идејата и една третина против, но имаше силно противење на распоредувањето на војниците во борбени улоги - со 48 отсто неодобрувањае и само 19 проценти кои одобруваат.

Велика Британија користеше четири Кралски воздушни сили Торнадос со проектили "Бура Сенка" во воздушните напади што ги започнаа од британската база РАФ во Акротири, Кипар.

На прес-конференцијата неколку часа подоцна, г-ѓа Мај го предупреди режимот на Асад дека Велика Британија и нејзините сојузници ќе преземат понатамошни активности ако повторно се користат токсични оружја.

На прашањето дали има уште повеќе, таа рече: "Сирискиот режим треба да ја види без сомнение за нашата решеност во врска со ова прашање за употреба на хемиско оружје".

Но резултатите од анкетата на БМГ би можеле да го навредуваат пристапот на г-ѓа Мај, како што таа сега се соочува со потреба да го троши политичкиот капитал за да ги оправда нападите во куќата на Комоните - каде што некои лидери на Ториевците и Лабуристите, меѓу кои и Џереми Корбин, беа лути поради тоа што беа одбиени да гласаат пред нападите.

Таа, францускиот претседател Емануел Макрон и г-дин Трамп беа сигурни за успехот на операцијата, исто како и Американскиот претседател Доналд Трамп. 

Поврзани

Најнови вести

Коментари