ТАСС: ЕУ се согласи за продолжување на санкциите против руските граѓани и компании

Амбасадорите на 28 земји од Европската унија се согласија да ги продолжат рестриктивните мерки против 150 граѓани и 38 компании од Руската Федерација за половина година, дознава руската новинска агенција „TACC“.

„Денеска, амбасадорите на ЕУ гласаа за продолжување на санкциите за шест месеци“, открива дипломатскиот извор. Според него, одлуката допрва треба официјално да биде одобрена од Советот на ЕУ, по што ќе стапи на сила.

Во март 2015 година, лидерите на ЕУ ја донесоа одлуката за укинување на санкциите против Русија.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари