Светската здравствена организација не го поддржува барањето за поседување пасош за вакцинација за премин на границите, токму поради неизвесноста дали инокулацијата го спречува пренесувањето на вирусот, изјави денеска портпаролката на СЗО, Маргарет Харис.

Светската здравствена организација очекува кон крајот на април да бидат разгледани кинеските вакцини против Ковид-19 од производителите „Синофарм“ и „Синовак“ и можноста од нивно регистрирање на списокот на вакцини за итна употреба, рече портпаролот, пренесува „Ројтерс“.

makfax.com.mk