Светската здравствена организација (СЗО) денеска ја одобри вакцината на „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд за итна употреба.

Во соопштението на СЗО се вели дека вакцината произведена од Астразенека-СКБио (од Јужна Кореја) и Институтот за серуми од Индија е одобрена, јави „Ројтерс“.

makfax.com.mk