Вашингтон и Токио нема да можат да развијат ракета способна да ја собори руската хиперсонична ракета „Авангард“, бидејќи засега не постои можност да се предвиди нејзиниот пат на летот, како и да се создаде ракета што може да достигне брзина од неколку десетици. пати поголема од брзината на звукот, смета воениот експерт Алексеј Леонков.

За Спутник, експерт коментираше напис од весникот „Никеј“, во кој се наведува дека Јапонија и САД ја разгледуваат можноста за заедничко истражување на технологии за пресретнување на балистички ракети со хиперсонична боева глава, што би можело да овозможи уништување. на ракети на височини недостапни за постоечките системи за противвоздушна одбрана.

Министерството за одбрана на Јапонија планира во 2023 година да започне со дизајнирање на ракетен мотор наменет за ракети со долг дострел со можност за вртење во случај на промена на траекторијата на непријателска ракета.