Пет лица се уапсени откако во четвртокот вечерта бил нападнат персоналот на еден лондонски супермаркет од страна на маскирани лица, од кои едно било во костимот на Спајдермен.

На видеото од надзорните камери се гледа како Спајдермен удира една вработена, и тоа прво во лицето, а потоа и со нога, а тепа и други вработени и купувачи со метален предмет.

После инцидентот една жена била префрлена во болница, а на уште пет други им била пружена помош од итната медицинска помош која дошла на местото.

Портпаролот на полицијата соопштил дека 31-годишник е упасен заради сомнение дека нанел тешки и лесни телесни повреди, заради насилство и предизвикување паника, додека уште двајца мажи на возраст од 37 и 35 години се уапсени заради сомнение за напад и предизвикување насилство.