Препораките на медицинските советници биле недоволно имплементирани во потезите што ги презема владата, објаснуваат тие во соопштението што го пренесе агенцијата ПАП неколку дена откако Полска со 38 милиони жители го премина прагот од 100.000 смртни случаи од Ковид-19. Лекарите негодуваат на „растечката толеранција на владата за оние кои негираат дека Ковид-19 е закана и дека вакцинацијата е важна во борбата против пандемијата“.

Владата постапи „многу ограничено кога се случи есенскиот бран на коронавирус, а потоа постапи на ист начин како одговор на заканата од варијантата омикрон, и покрај огромниот број смртни случаи“, се вели во соопштението.

Тие поднеле оставка откако постојано ја повикувале владата да воведе построги ограничувања за пандемијата и да ги засили вакцините. Неколку пратеници од владејачкото мнозинство се отворени противници на вакцинацијата, а владата зависи од нивните гласови во парламентот.

Според Министерството за здравство, околу 21,3 милиони Полјаци биле вакцинирани со две дози, а над 8 милиони од нив ја примиле третата. Полска потврдила 4,28 милиони заразени до денеска, од кои 101,841 починале од Ковид-19.