Маркос помладиот, син на истоимениот диктатор, положи заклетва пред стотици локални и странски функционери, новинари и симпатизери во Националниот музеј во главниот град Манила.

Фердинанд „Бонгбонг“ Маркос помладиот (64) победи во првиот круг на мајските претседателски избори, најголемата победа откако неговиот татко беше соборен од власт во 1986 година со народен бунт.

Маркос ќе го наследи исклучително популарниот Родриго Дутерте како претседател, кој стана озлогласен ширум светот по неговата смртоносна војна против дрогата и кој се закануваше дека ќе ги убие луѓето осомничени за трговија со дрога откако ќе ја напушти функцијата.

Повеќе од 15.000 полицајци, војници и персонал на крајбрежната стража се распоредени низ главниот град на инаугурацијата.

Пред инаугурацијата, Дутерте го прими Маркос. во претседателската палата Малакананг, од која семејството Маркос побегна во егзил пред 36 години.

77-годишниот Дутерте носеше маска и кошула, карактеристично откопчани одозгора со засукани ракави, на состанокот со Маркос, кого еднаш го опиша како „слаб“.

Инаугурацијата се одржа неколку дена откако Врховниот суд ги отфрли последните обиди за Маркоса да биде дисквалификуван од избори и да се спречи да ја преземе функцијата.

Маркос. ја постави борбата против инфлацијата, зголемувањето на растот и производството на храна за свои приоритети во време кога растот на цените и носи големи штети на економијата која веќе беше погодена од пандемијата на Ковид-19.

Маркос, кој се однесува поделовно и поучтиво од Дутерте, дојде на власт со помош на широко распространета кампања за дезинформации на социјалните мрежи.

Пред инаугурацијата, Дутерте беше примен од Маркос. во претседателската палата Малакананг, од која пред 36 години во егзил побегна семејството Маркос.