Хрватската сеизмолошка служба објави дека силен земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала утрово во 5,59 часот ја погоди областа Шибеник.

Епицентарот бил на околу 13 километри југоисточно од Шибеник.

Интензитетот на земјотресот во епицентарот беше од VI степен од скалата ЕМС.

 

makfax.com.mk