Прво обраќање на Трамп после историската средбата со Ким...

"Секој може да направи конфликт, но само најхрабрите можат да создадат мир! (видео)

Трамп: “Ким е многу талентиран лидер бидејќи така млад ја води земјата 

Претседателот на САД Донал Трамп се обрати после историската среба со лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун

Трам рекол дека подготовките за состанокот траеле цели три месеци. Се заблагодари на лидерите на Сингапур и Кина за помошта околу организацијата.

"Беа тоа интензивни, часови. Пред вас стојам со порака на мир и надеж и..."

 

"Подготвени сме да ја напишеме историјата и да ги подобреме односите меѓу нашите народи, минатото нема да не дефинира", рекол Трамп

Тој додал дека Северна Кореја веќе го уништила своето нуклерно оружје.

"Ким има шанса да обезбеди подобра иднина за својот народ. Секој може да направи конфликт, но само најхрабрите можат да создадар мир"

Трамп рекол дека ова е голем ден за целиот свет.

Одговарајќи на новинарски прашања, Трамп рекол дека Ким е многу талентиран бидејќи така млад ја води земјата.

 

Состанокот и ракувањето утрово на од островот Сентос во Сингапур, американскиот претседател Доналд Трамп и лидерот на Северна Кореја Ким ЈОнг Ун ја испишаа новата страница во историјата.

Поврзани

Најнови вести

Коментари