Три лица загинаа во четвртокот при пад на хеликоптер Ми-8 близу Санкт Петербург во Русија, потврдија тамошните власти, пишува Москва тајмс.

Хеликоптер на Руската национална гарда се урна за време на тренинг лет. Немале оружје со себе. По падот избувнал пожар кој набргу беше изгаснат. Причината за несреќата сè уште не е позната.

Службите за итни случаи се на терен.