САД: Тројца убиени во пукање во средно училиште

Најмалку три лица загинаа, а повеќе од 15 се ранети откако напаѓач отворил оган во средно училиште во американската сојузна држава Ново Мексико.

Според властите потврдени се три жртви, од кои двајца се студенти, а еден е напаѓачот. Засега нема информации дали напаѓачот бил студент или посетител.

Истрагата сè уште е во тек. По нејзиното завршување се очекува да бидат познати причините за нападот.

Локалните медиуми јавуваат дека во училиштето каде што се случило пукањето, учат 1.000 ученици.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари