Соединетите Американски Држави се подготвени да разговараат со Иран за враќање на усогласеноста на договорот од 2015 година за запирање на Техеран од развој на нуклеарно оружје, соопшти американскиот државен секретар Антони Блинкен.

Во заедничката изјава на Велика Британија, Франција, Германија и САД, европските земји ја поздравија намерата на американскиот претседател Џо Бајден да се врати на преговорите со Иран преку дипломатија.

По разговорите во Париз, на кои Блинкен се приклучи преку видео врска, тие потврдија дека заедничката цел за враќање на Иран е целосно во согласност со обврските на договорот, позната како JCPOA.

„Секретарот Блинкен ја повтори изјавата на претседателот Бајден, дека доколку Иран се врати на строго почитување на своите обврски кон JCPOA, САД ќе го сторат истото и се подготвени да разговараат со Иран за тоа“, се вели во заедничката изјава.

Велика Британија, Франција и Германија, и Соединетите Американски Држави го повикаа Иран да не презема понатамошни чекори во врска со суспендирање на дополнителниот протокол и какво било ограничување на активностите за верификација на МААЕ во Иран“.

Министрите изјавија дека се единствени во одлуката дека Иран не треба да создава нуклеарно оружје и „изразија заедничка загриженост за неодамнешните ирански акции за производство на збогатен ураниум до 20 проценти“, се додава во соопштението.

Ова е втор пат Блинкен да разговара со неговите европски колеги откако Бајден ја презеде должноста минатиот месец.

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас изјави: „Задоволен сум што новата американска администрација се враќа на патот на дипломатијата“.

makfax.com.mk