Украина да користи различен стил на борба што ги овозможуваат предностите од милијардите долари во нов воен хардвер неодамна направен од западните сојузници, велат американските и украинските власти за Си-Ен-Ен.

Речиси шест месеци, украинските сили одат „пет до пети“ со Русите на околу 36 милји од територијата во Бахмут, кој се наоѓа помеѓу градовите Доњецк и Луганск, кои се под контрола на сепаратистите. Силното гранатирање го остави градот речиси целосно уништен.

„Тоа е брутална и остра борба“, рече висок западен разузнавач минатата недела, при што секоја страна разменува од 100 до 400 метри земја дневно и разменува неколку илјади артилериски куршуми. „[Бахмут] е помалку атрактивен воено, во однос на каква било инфраструктура, отколку што можеше да беше ако не беше вака уништен“.

Сега, пред она што нашироко се очекува да биде брутална пролет, има тактичко отворање, велат американските и западните власти. Во последниве недели тие почнаа да сугерираат дека украинските сили ги намалуваат загубите во Бахмут, за што тврдат дека има мало стратешко значење за Украина, и наместо тоа да се фокусираат на планирање офанзива на југот.

Тоа беше дел од пораката што ја испратија тројца врвни функционери на Бајден кои отпатуваа за Киев минатата недела.

На состанокот со украинскиот претседател Володимир Зеленски, заменик-советникот за национална безбедност Џон Финер, заменик-државниот секретар Венди Шерман и потсекретарот за одбрана за политика Колин Кал, рекоа дека САД сакаат да ѝ помогнат на Украина да се оттргне од видот на жестока битка до изнемоштеност надвор во Бахмут и наместо тоа, да се фокусира на стил на механизирана маневарска војна што користи брзи, неочекувани движења против Русија, велат извори запознаени со нивната дискусија.

Стотиците оклопни возила што САД и европските земји и ги дадоа на Украина во последниве недели, вклучително и 14 британски тенкови, треба да и помогнат на Украина да ја направи таа промена, изјавија официјални лица.

Сепак, не е јасно дали Зеленски се чувствува подготвен да го напушти Бахмут.

Луѓето кои се запознаени со неговото размислување велат за Си-Ен-Ен дека Зеленски не верува дека руската победа во Бахмут е извршена и дека тој и понатаму не сака да се откаже од неа. Одржувањето од Бахмут ќе и даде на Украина поголема шанса да го врати целиот регион Донбас, смета Зеленски, и дека ако Русија победи, тоа ќе и даде можност да напредуваат понатаму кон стратешки важните источни градови Славјанск и Краматорск.

Бахмут е исто така важен симбол на украинскиот отпор.

Зеленски го посети Бахмут непосредно пред да отпатува за Вашингтон во декември минатата година, каде што им рече на американските пратеници дека „секоја педа од таа земја е натопена во крв, секој час се слушаат громогласни пушки. Борбата за Бахмут ќе ја промени трагичната приказна за нашата војна за независност и слобода“.

Накратко, рече високиот западен функционер, Бахмут „е битен затоа што Русите го направија тоа важно – веројатно повеќе од теренот“. Американски воен функционер, исто така, изрази скептицизам дека Украина ќе го напушти Бахмут – не поради вредноста на бојното поле, туку затоа што нејзината стратешка вредност за пораки е толку важна.

Во понеделникот, висок американски воен функционер изјави за новинарите дека Русија „собрала“ десетици илјади „неопремени, лошо обучени“ трупи за замена преку линијата на фронтот во последните неколку месеци, вклучително и за Бахмут, поради претрпените загуби. . И покрај големиот број, новите војници не ја променија динамиката на борбата, рече претставникот.

Но, Украина, исто така, трпи огромни жртви во битката и секојдневно троши огромни количини артилериска муниција — стил на борба за кој САД не веруваат дека е одржлив. Во однос на огромниот волумен, Русија сè уште има повеќе артилериска муниција и жива сила, при што паравоената организација Вагнер група користи илјадници осуденици за да „фрла тела“ во битката, рече претставникот на западното разузнавање.

Американските власти се надеваат дека најновата испорака на оклопна опрема и новопроширената обука за украинските сили во Германија ќе ја поттикнат Украина да ја смени својата тактика.

„Во зависност од испораката и обуката на целата оваа опрема, мислам дека е многу, многу можно за Украинците да извршат значително тактичко, па дури и оперативно ниво, офанзивна операција за ослободување што е можно повеќе украинска територија“, иузјави командантот на Генералштабот Марк Мили на новинарите во петокот.

Притисокот Украина да ја смени тактиката на бојното поле доаѓа во време на знаци дека рускиот претседател Владимир Путин размислува да направи голем чекор во следните неколку недели за да ја врати иницијативата во војната, изјавија за Си-Ен-Ен официјални лица запознаени со разузнавањето. Директорот на ЦИА, Бил Барнс, отпатува за Киев претходно овој месец за да го информира Зеленски за американската проценка за плановите на Путин, изјавија за Си-Ен-Ен извори запознаени со нивниот разговор.

Исто така, постојат индикации дека Путин размислува за уште една мобилизација на војници од околу 200.000 мажи, изјавија за Си-Ен-Ен американски и западни претставници запознаени со разузнавањето.

Кремљ почна да спроведува анкети во земјата за да ја измери популарноста на уште една мобилизација, рекоа двајца официјални лица. Следната мобилизација, некои веруваат, би била потивка во споредба со првата, кога самиот Путин даде телевизиска објава, нарекувајќи ја „делумна мобилизација“.

Путин е свесен колку непопуларна беше првата мобилизација кон крајот на минатата година, кога избувнаа протести и стотици илјади руски мажи ја напуштија земјата за да избегаат од регрутирање, велат властите, а тој допрва треба да донесе одлука за уште еден мобилизациски напор.

Но, на Русија и понатаму ѝ требаат тела за фрлање во борбата. Првата мобилизација речиси го удвои присуството на руските трупи во Украина – дури и ако произведе борци кои беа необучени и недисциплинирани – и генерално, велат извори запознаени со американското и западното разузнавање, контролата на Путин на власт останува безбедна.

„Мислиме дека Путин сè уште не се одлучил, особено во однос на тоа кога да го направи тоа“, рече високиот западен разузнавач, „бидејќи речиси сигурно е загрижен за општествениот удар и негативните економски реперкусии“.

Намерите на Путин за нова офанзива им станаа појасни на западните функционери на почетокот на овој месец кога тој го унапреди генералот Валериј Герасимов, началник на рускиот Генералштаб, да стане генерален командант на војната, велат официјалните лица.

Герасимов, кој ги симболизира раните неуспеси на Русија во војната, е желен да докаже дека може да го сврти бранот на конфликтот и се залага за нова офанзива за враќање на територијата на исток и југ.

„Не се сомневам дека Герасимов во своето битие чувствува дека е подобро да започне офанзива напролет — така ќе дојде“, рече западниот разузнавач.

Но, американските и западните официјални лица и воени аналитичари изјавија за Си-Ен-Ен дека Харков — голем град кој беше под контрола на Украинците минатата есен по ненадејната контраофанзива — се чини дека не е далечна остварлива цел за руската војска. Колку и да сака Путин повторно да се обиде да го таргетира Киев, велат официјалните лица, и тоа во моментов е надвор од дофатот на неговите сили.

Како што објави Си-Ен-Ен, рускиот артилериски оган драстично се намалил од највисокото ниво за време на војната, на некои места и до 75%, што е веројатен знак дека Русите биле принудени да рационализираат муниција.

Тоа може да биде огромен проблем за Русија доколку сака да започне голема нова офанзива против големите градови, забележал еден воен експерт.

Поверојатно е, рекоа официјални лица, дека Русија ќе продолжи да го фокусира најголемиот дел од своето внимание на преземање поголема територија во регионот Донбас — со Бахмут како потенцијална отскочна даска — и во регионот Запорожје, каде што украинската војска во саботата објави дека Руските сили веќе почнаа да ги засилуваат непријателствата.

Сепак, генерално, САД и нивните сојузници се скептични за способноста на Русија да изврши сериозна офанзива.

„[Јас] многу се сомневам, имајќи го предвид она што го видовме за руската способност за мобилизирање, човечка, обука и ефикасно опремување, дека тоа ќе биде нешто поинаку од она што веќе го видовме“, рече западниот разузнавач. . „И она што веќе го видовме не е ништо друго освен мелница за месо, објави Си-Ен-Ен.