Тоа е роден град на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Нападот на јужниот украински град во кој пораснал Зеленски се случил рано утринава, изјави Валентин Резниченко, гувернер на Днепропетровск, додавајќи дека во нападот биле уништени два ката од училиштето.

Русија сѐ повеќе користи ирански камикази, беспилотни летала за да ги нападне украинските цели. Украинската војска соопшти дека во текот на ноќта соборила пет ирански беспилотни летала во јужна Украина, додавајќи дека два навлегле во нивната противвоздушна одбрана.