Федералната служба за безбедност (ФСБ) на РУСИЈА денеска објави дека ги спречила украинските специјални служби да се обидат да го саботираат гасоводот Јужен тек, пренесува Ројтерс.

„ФСБ спречи обид на украинските специјални сили да го саботираат гасоводот Јужен тек, кој ја снабдува Турција и Европа со енергија“, соопшти ФСБ. Не се знае точно за кој гасовод зборуваат Русите, бидејќи планот за изградба на Јужен тек до брегот на Црното Море на Бугарија беше отфрлен во 2014 година и заменет со Турски тек.

На крајот на септември беа уништени делови од Северниот тек
Да потсетиме, на крајот на септември беа уништени делови од гасоводите Северен тек 1 и 2, со кои гасот до Германија преку Балтичкото море се доставуваше. Северен тек 1 беше отворен во 2011 година, а Северен поток 2 беше завршен во 2021 година, но поради инвазијата на Украина никогаш не беше пуштен во употреба. Русија ја обвини Велика Британија за саботирање на Северен тек.

„Според достапните информации, претставници на оваа единица на британската морнарица учествувале во планирањето, обезбедувањето и спроведувањето на терористичкиот напад во Балтичкото Море на 26 септември оваа година – разнесување на гасоводот Северен тек 1 и Северен тек 2“, соопшти руското Министерство за одбрана на крајот на октомври.

Британија ги отфрли руските тврдења. „За да го намали своето катастрофално однесување на илегалната инвазија на Украина, руското Министерство за одбрана прибегнува кон ширење лажни тврдења од епски размери“, рече портпаролот на британското Министерство за одбрана.