Војната во Украина веќе некое време е во пат-позиција, но сè погласни се предупредувањата дека Русија планира да ја сврти со нова голема офанзива на пролет – или дури и порано.

Украинските сили оваа есен ослободија огромни области на југот и на истокот на земјата, но после тоа, без разлика дали поради временските услови, недостатокот на тешко вооружување, успешните руски утврдувања или некоја друга причина, тие очигледно го загубија интензитетот.

Руските сили, од друга страна, првенствено платеници од групата Вагнер на Евгениј Пригожин, продолжија со избезумени напади врз градот Бахмут и неговата околина, во залуден обид целосно да го окупираат регионот Доњецк, една од четирите провинции, чија анексија беше незаконски прогласен од Владимир Путин на крајот на септември.

Вагнерците не можат да го освојат Бахмут од август и покрај огромните загуби, но затоа минатата недела конечно успеаја да го освојат блискиот и многу помал град Соледар, исто така со исклучително тешки загуби.

Затворениците регрутирани од Пригожин од затворите низ цела Русија служеа како топовско месо за заземање на Соледар, слично како мобилизираните руски резервисти без речиси никаква обука и служат на редовната руска армија за да ја пополнат линијата на фронтот.

Руски независни медиуми: Путин ќе мобилизира половина милион луѓе

Затоа, зимската војна не се случи, иако многумина ја предвидуваа. Но, сегашните борби може да бидат само увертира за нова голема офанзива, околу една година по почетната.

Досега само половина од мобилизираните Руси наводно се испратени на бојното поле, додека другиот дел остана на обука, како стратешка резерва која ќе се активира во клучен момент.

Рускиот независен медиум „Волја медиа“ во вторникот објави драматичен извештај што не може независно да се потврди, но според кој режимот на Путин подготвува нова голема мобилизација со цел да регрутира дури 500.000 нови војници, покрај 300.000 веќе регрутирани во првата „делумна мобилизација“ оваа есен.

Истата бројка ја претстави и функционерот на украинската воена разузнавачка служба Андриј Черњак за американски Политико, тврдејќи дека планираната мобилизација ќе започне веќе овој месец.

Интересно е што Путин веќе ги демантираше ваквите шпекулации во декември, тврдејќи дека е „бесмислено“ да се зборува за нова мобилизација бидејќи само половина од веќе мобилизираните се испратени во Украина.

Поранешниот руски разузнавач и командант на сепаратистите Игор Гиркин исто така смета дека првата мобилизација не била доволна, а вториот круг мобилизација го предвидува за февруари.

„Ако Русија загуби овој пат, тогаш Путин ќе падне“

Украинците, пак, се чини дека не се согласуваат меѓу себе околу целта на новата руска офанзива.

Според изјавата на Вадим Скибицки, заменик-шефот на воената разузнавачка служба, за Гардијан, мобилизираните нема да бидат испратени во Киев, туку во регионите Доњецк, Харков, Херсон и Запорожје. Според него, украинската одбрана на границата со Белорусија сега е едноставно пресилна за нов напад.

„Ако Русија загуби овој пат, тогаш Путин ќе падне“, предвидува Скибицки, опишувајќи ја следната фаза од војната како „последен обид“ на Путин.

А според извештајот на весникот „Волја медиа“, кој се повикува на неименувани извори во руската команда, директно е поврзано со овие планови назначувањето на Путин на началникот на Генералштабот на руските вооружени сили, генерал Валериј Герасимов, за командант на воената операција во Украина.

На овој начин Путин му даде зелено светло, но истовремено го направи и главен одговорен за евентуалниот пораз.

Тој наводно е архитект на офанзивниот план што ќе следи по таа мобилизација и кој го одобрил самиот Путин, а кој овојпат ќе оди сè до Лавов на крајниот запад на земјата, пишува New York Post.

Американскиот институт за проучување на војната дури шпекулираше дека Путин ќе објави нова рунда мобилизација во говорот што го одржа во средата, но тоа не се случи.

Целта е, всушност, да се избие на украинско-полската граница и да се блокираат патиштата за снабдување со западно оружје и муниција во Украина, со надеж дека ќе се прекинат украинските капацитети за продолжување на војната.

Во исто време, руските сили стационирани во регионот на Белгород би извршиле нов напад врз Харков.

Дали Белорусија ќе се приклучи на војната?

И токму додека руската војска се обидуваше да го заземе или барем да го опколи Киев во февруари и март 2022 година, туркајќи на југ од Белорусија, украинските власти и западните аналитичари мислат дека ќе се обидат повторно, во големата игра на Путин, на се или ништо.

И овој пат, предупредуваат тие, би можела да им се придружи и белоруската армија, која досега не била директно вклучена во војната.

Ваквите шпекулации се зајакнаа само со новото трупање руски и белоруски сили на границата со Белорусија и Украина, при уште една заедничка воена вежба која започна во таа земја во понеделникот – исто како што таквите воени вежби служеа како параван за инвазијата минатата година – и чести средби меѓу Путин и белорускиот претседател Александар Лукашенко.

Кога Путин ја посети Белорусија на 19 декември, за прв пат од почетокот на пандемијата на Ковид-19, многумина неговата посета ја протолкуваа како притисок врз Лукашенко, кој досега се спротивставуваше на влезот на Белорусија во војната, конечно да го стори тоа.

На крајот на декември, двајцата претседатели и блиските сојузници се сретнаа двапати за 24 часа со цел да „финализираат многу прашања“, како што е опишано во официјалното соопштение од Минск.

Сепак, треба да се истакне дека од јуни минатата година се шпекулира дека Белорусија се приклучува на војната и дека оттогаш неколкупати се најавува нова офанзива од север, без никогаш да се случи.

Главниот командант на вооружените сили на Украина, генерал Валериј Залужни, во интервју за Економист минатиот месец изјави дека украинската армија се подготвува за нов руски обид за освојување на Киев, што според него би можело да се случи во февруари или март, „во најлош случај, веќе на крајот на јануари“.

 

„Руската мобилизација успеа“

Иако од почетокот на мобилизацијата во септември, светот можеше да види бројни примери за неспособноста на руската армија да обучува, смести, храни и опремува регрути и целосна негрижа за нивната безбедност и борбена готовност, Залужни предупредува дека овој хаос може да доведе до погрешен заклучок.

„Руската мобилизација успеа. Не е точно дека нивните проблеми се толку страшни што овие луѓе нема да се борат. Ќе се борат. Царот (Путин) им вели да одат во војна и тие одат во војна. Ја проучував историјата на двете чеченски војни – исто беше“, истакна украинскиот командант.

„Можеби не се најдобро опремени, но сепак претставуваат проблем за нас. Проценуваме дека имаат резерви од 1,2 до 1,5 милиони луѓе… Русите подготвуваат околу 200.000 војници. Не се сомневам дека ќе се обидат повторно да го освојат Киев“, додаде тој, наведувајќи дека Русите сега „некаде зад Урал подготвуваат нови ресурси“.

Истиот ден, во интервју за Гардијан, украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников даде слична прогноза за новата офанзива „најверојатно во февруари, како и минатата година“, откако 150 илјади мобилизирани луѓе ја завршија својата тримесечна обука.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, исто така, во понеделникот изјави дека „Русија подготвува нов обид да преземе иницијатива во војната“, нагласувајќи колку е важно за западните земји да го „забрзаат одлучувањето“ во врска со новата помош за неговата земја, алудирајќи на тенкови и друго тешко оружје околу Германија и другите членки на НАТО сè уште не можат да се договорат.

Претставникот на украинската Врховна Рада од неговата партија Слуга на народот, Јехор Черниев, исто така оваа недела предупреди дека Путин би можел „да започне нова офанзива против Киев и истовремено“ да се обиде да ги „пресече главните транспортни патишта“ од запад.

Друга опција што ја има Путин е да го освои истокот на земјата, но „истовремено да започне со подготовки за следната воена кампања за да ја постигне својата цел – елиминација на нашата државност и анексија на Украина“, според Чернов.

„Сега е апсолутно јасно дека Путин планира голема офанзива, веројатно клучна офанзива, помеѓу средината на јануари и почетокот на април. Веќе имаме знаци дека тој се обидува да формира нова армија од 300.000 луѓе за напад од север и исток, како и од Црното Море“, предупреди минатиот месец воениот аналитичар на британски „Ивнинг стандард“, Роберт Фокс.

Белоруската армија тешко може да ја промени војната и таа може да биде уништена

И полскиот воен аналитичар Конрад Мужика од компанијата Рочан Консалтинг оценува дека „сè укажува на тоа дека Белорусија ќе се вклучи во војната во иднина“, имајќи предвид дека „интензитетот и обемот на воените активности на белоруските вооружени сили се на највисоко ниво од крајот на Студената војна“.

Покрај тоа, белоруската армија неодамна ги ажурираше податоците за сите резервисти во таа земја и сега им треба само „политичка одлука за мобилизација и војна“, додаде тој во интервју за Скај њуз.

Во Белорусија, вели тој, во моментов има околу 10 до 15 илјади руски војници кои учествуваат во обука и воени вежби со белоруските сили. Сепак, тој смета дека нема индиции дека во блиска иднина ќе започне нова воена акција од таа земја.

Лидерката на белоруската опозиција Свјетлана Тихановска, која тврди дека е вистинскиот победник на украдените претседателски избори во 2020 година, е една од оние кои и понатаму се скептични за најавата дека Белорусија директно ќе се вклучи во војната.

За тоа сигурно има барем еден силен аргумент – белоруската армија со 45.000 војници и сомнителна подготвеност веројатно не може значително да го промени односот на силите во војната.

Всушност, таа е во реална опасност од целосно уништување во Украина. А за Лукашенко, кој, по спорните избори и огромните протести, остана на власт со брутална репресија врз опозицијата и неистомислениците, воениот пораз би значел егзистенцијален ризик.

„Режимот на Лукашенко не е сигурен дали, ако испрати војници да се борат заедно со руската армија во Украина, белорускиот народ ќе ја смени страната, ќе го скрие или ќе го предаде, така што статус квото им одговара на Лукашенко и Путин“, рече Тихановска.

И Украина подготвува своја офанзива

Затоа, според нејзиното мислење, упорното штракање со оружје на Лукашенко всушност има цел „да го одвлече вниманието на нивните (украински) војници од источниот дел на земјата кон северните граници“ – со други зборови, да поправи значителен дел од Украинските сили на север, далеку од вистинското бојно поле, и со тоа ја отежнуваат украинската одбрана и контранападите во Донбас, кои Путин очајно сака да ги освои.

Таа теорија, која ја изнесоа и други пред Тихановска, секако не може да се отфрли .

Од друга страна, и Украинците напролет најавуваат своја голема офанзива, па шефот на украинската воена разузнавачка служба Кирило Буданов во интервју за американската ABC најави голем контранапад за март.

„Тогаш ќе видиме поголемо ослободување на територии и конечен пораз на Руската Федерација“, рече Буданов, додавајќи дека тоа ќе се случи низ целата земја, од Крим до Донбас.

Ваквите најави доведуваат до заклучок дека Русија би можела да ја спречи Украина со своја офанзива и целосно да ги наруши украинските планови.

Но, дури и ако Русија успее да мобилизира половина милион луѓе, таа сепак го има истиот проблем – лидерство, муниција и обука, како што забележа американскиот воен експерт Роб Ли за Гардијан:

„Ако мобилизирате 500.000 луѓе, тие проблеми не исчезнуваат, едноставно имате слични проблеми со повеќе луѓе“.

Затоа, многу ќе зависи од тоа дали руската армија се уште има доволно муниција, оружје, опрема и офицери за ваква реконструкција на десеткуваната армија.

Од одговорот може да зависи исходот на војната.

Лошата вест за Украина е што руската армија наводно веќе подготвила резерви на муниција за оваа операција и токму тоа е причината за намалениот артилериски оган во последните недели.

Лошата вест за Русија е дека новите сили сигурно ќе бидат понеискусни, слабо обучени и опремени од минатата пролет.

И уште тогаш Украинците го запреа нивниот километарски конвој кон Киев, им ја уништија логистиката и ги вратија во Белорусија.

(Vecer.mk VIA)