Рекорден број од 538 смртни случаи на дневна основа од коронавирус е потврден во Украина во последните 24 часа, објави Министерството за здравство на таа земја.

Претходно, рекордна смртност кај пациенти со Ковид-19, беше регистрирана на 7 април.

Податоците на министерството покажуваат дека во изминатите 24 часа се пријавени 15.579 нови случаи на инфекција, додека од почетокот на пандемијата во Украина се потврдени вкупно 2,66 милиони случаи на коронавирус и 61,348 смртни случаи меѓу заразените со Ковид-19.

makfax.com.mk