logo
logo
logo

Рекорден број Американци патуваат за Денот на благодарноста

Vecer | 21.11.2023

Рекорден број Американци патуваат за Денот на благодарноста

Патувањата за време на празниците во САД се враќаат на бројките пред пандемијата на Ковид-19 и годинава за време на главните празници како Денот на независноста и Денот на благодарноста, патуваат рекорден број Американци. 

Според очекувањата на Управата за безбедност на сообраќајот денови со најмногу гужви ќе бидат вторник, среда и недела. 

Во аеродромите во САД денеска на безбедносни проверки се очекува да поминат 2.6 милиони патници, а во среда до 2.7 милиони. 

Сепак, денот со најголеми гужви ќе биде недела кога луѓето се враќаат од своите посети на роднини и пријатели и кога во аеродромите се очекуваат 2.9 милиони патници, што за малку ќе го надмине рекордот постигнат на 30 јуни. 

Според прогнозите на Американската автомобилска асоцијација, 55.4 милиони Американцие треба да заминат на патувања со кола на растојание од најмалку 80 километри од дома. 

Најмногу сообраќајни гужви по патиштата низ САД се очекува да има утре. 

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk