Руската вакцина против вирусот корона „ЕпиВакКорона“ формира тројна одбрана на имунитетниот систем, објави Руската служба за санитарен надзор и контрола („Роспотребнадзор“).

Информациите за принципот на дејствување на вакцината се објавуваат на нивната официјалната веб-страница.

Како што е наведено, антителата спречуваат S-протеинот на вирусот САРС-КоВ-2 да комуницира со рецепторот на клетката, со што се формира првата линија на одбрана.

Вториот се состои од антитела кои спречуваат врзување на вирусниот плик со клеточната мембрана, создавајќи отпорност на пенетрација на вирусот. Ако патогенот сепак стигне до клетката, работи третата линија на одбрана – активирани се елементи на имунолошкиот систем, како што се макрофагите, неутрофилите и природните убијци.

Покрај антителата, вакцината „ЕпиВакКорона“ предизвикува и имунолошки одговор на Т-клетките, се додава во соопштението.

Претходно, списанието „Инфекција и имунитет“ ги објави резултатите од првата и втората фаза на клинички испитувања на вакцината на волонтери на возраст од 18 до 60 години – 21 ден по приемот на втората доза на вакцината, сите учесници имаа антитела.

ЕпиВакКорона“ е втора од трите вакцини регистрирани од Русија. Вакцината е произведена од Државниот научен центар за вирусологија и биотехнологија „Вектор“.

Првата вакцина против вирусот корона регистрирана во светот беше руската вакцина Спутник В која ја изработи Институтот „Гамалеја“. Русија има уште една регистрирана вакцина – „КовиВак“ од центарот „Чумаков“.