Албанскиот премиер Еди Рама оцени дека ЕУ не би требало никого во регионот да држи како заложник, вклучувајќи го и Косово, затоа што примиле вакцини од исток.

Тој го рече тоа на заедничката прес-конференција со германскиот министер за Европа, Михаел Рот, одговарајќи на прашањето за слободата на движење на Албанците во ЕУ вакцинирани со вакцини од исток, пренесува порталот „Албански пост“.

„ЕУ не треба да држи како заложник никого во регионот поради вакцината. Нема потреба да се плаќа тестирање во ЕУ кога ќе ја примите вакцината. Не зборувам само за Албанците, туку и за Македонците, Црногорците, Бошњаците, целиот Балкан“, рече Рама.

makfax.com.mk