logo
logo
logo

Работници од Индија повеќе од една недела се заробени во тунел, не помогна огромната машина

Vecer | 20.11.2023

Работници од Индија повеќе од една недела се заробени во тунел, не помогна огромната машина

Стравовите за здравјето и благосостојбата на работниците продолжуваат да растат бидејќи тие поминаа над 200 часа заробени во темен тунел во државата Утараханд.

Патничкиот тунел долг речиси пет километри, кој бил во изградба во хималајската држава, се урнал во раните утрински часови на 12 ноември по лизгање на земјиштето во планинската област. Официјалните лица најпрвин објавија дека во тунелот се задржани 40 работници, но подоцна тој број се зголемил на 41.

Иако властите ја уверија јавноста дека работниците ќе бидат брзо спасени, операцијата сега влезе во осмиот ден бидејќи машините и операциите за спасување се отежнати од тешкиот шут и нестабилниот терен. Баскар Хулбе, дел од специјалистичкиот тим од Кабинетот на премиерот, истакнал дека пет владини агенции сега се вклучени во спасувачката операција.

Сепак, тој вчера предупреди дека може да поминат уште „четири до пет дена“ пред да се дојде до работниците. Голема специјализирана машина била донесена од Делхи, но операцијата е прекината во петокот од безбедносни причини, откако се слушнале силни звуци на пукање.

Националната корпорација за развој на автопати и инфраструктура предупреди дека постои „голема можност за дополнителен колапс“. Владата објави дека сега е во сила нов „план од пет точки“, кој вклучува дупчење тунели од три правци, вклучително и вертикално и хоризонтално од двете страни. Биле изградени и нови патишта со цел да се донесат повеќе машини на градилиштето.

Индиската влада потврди дека се консултирала со експерти вклучени во познатото спасување на тим млади фудбалери од пештера во Тајланд во 2018 година.

Во тек е операција за вметнување на поголема цевка во шуплината за леб и овошје да им се пренесат на работниците. Сепак, лекарите предупредуваат дека колку подолго трае спасувањето, толку е поголема заканата за здравјето и психолошката стабилност на заробените работници. Лекарите на лице место предупредија минатата недела дека некои работници се пожалиле на гадење и главоболки.

За време на посетата на локацијата, министерот за патен транспорт и автопати Нитин Гадкари рече дека спасувачките тимови „се соочуваат со предизвици поради сложената и кревка геологија на Хималаите". Гадкари се обиде да ја увери јавноста дека заробените работници се „безбедни и во добро расположение". .

„Одржувањето на моралот на заробените работници и членовите на нивните семејства треба да биде колективна одговорност на сите во овој момент“, додаде тој. Тунелот се градеше во областа Утаркаши како дел од шемата за патишта Чар Дам, водечки проект на премиерот Нарендра Моди вреден 1,5 милијарди долари, чија цел е подобрување на поврзувањето низ Утаракханд, популарно хинду верско место за аџилак.

Проектот се покажал контроверзен бидејќи еколозите и локалните жители тврдат дека тешките дупчења предизвикале слегнување и лизгање на земјиштето и голема еколошка штета во ранливиот регион на Хималаите, пишува Гардијан.

© Vecer.mk, правата за текстот се на редакцијата

logo

Vecer.mk е прв македонски информативен портал, основан во 2004 година.

2004-2023 © Вечер, сите права задржани

Сите содржини и објави на vecer.mk се авторско право на редакцијата. Делумно или целосно преземање не е дозволено.

Develop & Design MEDIANET LTD Skopje Copyright © 2004-2023. Vecer.mk