Рускиот претседател Владимир Путин синоќа ги коментираше шегите на челниците на Г7 на негова сметка, односно на сметка на неговото отстранување на појасот во различни прилики, пренесува Индекс.хр

Лидерите на најмоќните земји во светот, да потсетиме, се потсмеваа на Путин прашувајќи се меѓусебно дали и тие треба да бидат сменети од функцијата руски претседател.

На тоа вечерва сосема директно одговори Путин.

„Не знам како сакаа да се соблекуваат, до половината или од половината надолу, но мислам дека тоа би била одвратна глетка“; рече Путин, пренесува Индекс.хр.

Лидерот на Русија рече дека се согласува со зборовите на поетот Александар Пушкин „дека можеш да бидеш разумна личност и да размислуваш за убавината на ноктите“.

„Се согласувам со тоа. Сè на човекот треба да биде хармонично, и душата и телото. Но, за да биде сè хармонично, мора да се откажете од прекумерното консумирање алкохол и други лоши навики, да се занимавате со вежбање и спорт“, додаде Путин.

Рускиот лидер истакна и дека ова не е најдобриот период на односите меѓу Русија и земјите од Г7.

Но, веднаш потоа, тој се осврна на неговите лични односи со лидерите на Г7.

„Лично ги познавам сите мои колеги. Сите тие се лидери, имаат карактер. Ако сакаат, ќе го постигнат потребниот успех, но треба да работат на себе“, рече Путин.

Фрчат шеги на сметка на Путин! Џонсон: Дали да ја соблечам јакната? (ВИДЕО)

За зборовите на Џонсон за тоа што се случува во Русија

Претходно британскиот премиер изјави дека „Русија немаше да започне специјална операција во Украина доколку Путин беше жена“.

Претседателот истакна дека тоа не е баш коректна референца од актуелниот премиер на Велика Британија за она што се случува денес.

„Во овој поглед, само сакам да се потсетам на настаните од поновата историја, кога Маргарет Тачер реши да започне непријателства против Аргентина за Фолкландските Острови. Еве една жена која реши да започне непријателства, каде се овие острови и каде е Британија. Ова не е диктирано од ништо друго освен “како империјални амбиции, потврда на нечиј империјален статус“. Затоа, мислам дека во секој случај, од сегашниот премиер на Велика Британија, ова не е баш точна референца за она што се случува денес”, заклучи Путин.

Фото:  архива/Natalia Kolesnikova