Рускиот претседател Владимир Путин се соочува со зголемен политички притисок поради резултатите од инвазијата во Украина, јавуваат американските медиуми.

Како што посочува „Њусвик“, одлуката на Путин да изврши делумна мобилизација донекаде придонела за таа ситуација, што предизвикало незадоволство во општеството.

Според тој неделник, за поддршка на зголеменото незадоволство кај народот говори и писмото испратено до Путин од регионалните лидери на Република Карелија, северозападен регион на Русија што граничи со Финска, во кое тие го повикуваат рускиот претседател да издаде декрет со кој се забранува армијата да продолжи да се мобилизира. Причината за тоа, велат тие, е негативното влијание што мобилизацијата го имаше врз руското општество.

Пратеничката на Карелија, Емилија Салбунова во вторник на Телеграм објави писмо потпишано од неа и од други регионални претставници.

„Овој факт влијае на психолошката состојба на општеството, тој е извор на тешкотии и растечка вознемиреност во руските семејства и работни колективи, а многу луѓе имаат и здравствени проблеми. Оваа одредба мора да биде поддржана со декрет“, наведе Салбунова во публикацијата.

Во писмото таа нагласува дека изјавите и јавните настапи на воените власти, во кои се вели дека мобилизацијата е завршена, „не се нормативни акти и затоа немаат правна сила“.

Сепак, според извештаите на медиумите, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во вторникот за руската државна новинска агенција РИА Новости изјавил дека кабинетот сè уште не го видел писмото.

Американски дипломат: „Режимот пука“

„Њузвик“ наведува дека во отвореното писмо не се споменува противење на војната во Украина, туку се тврди дека тоа претставува уште еден притисок врз Путин бидејќи се очекува тој да ја сврти ситуацијата на терен во корист на руската армија. Овој неделник наведува дека Русија се уште се обидува да напредува во воена смисла, а американскиот магазин тврди дека руската армија се соочува со големи проблеми.

Така, поранешниот американски дипломат во Русија Мајкл Мекфол изјави дека режимот на Путин „пука“ во време кога „руската елита е во паника“ поради ситуацијата на теренот.

„Њусвик“ го наведува примерот на поранешниот пратеник на руската Државна дума, Захар Прилепин, кој ја поддржал војната во Украина, а неодамна при гостување на една телевизија, наводно, рекол дека е очигледно дека Русија не е подготвена. за нови офанзиви.