Двајца мажи се убиени, а осум се ранети во пукање во центарот на Минеаполис, соопшти полицијата.

“Од 10-те жртви, сите се возрасни, пет мажи и пет жени. Двајца од загинатите се мажи, а еден човек е во критична состојба”, објави твитот на полицијата во Минеаполис.

На уште седум ранети им е укажана лекарска помош во локалните болници и немаат повреди опасни по живот, соопшти полицијата.

Истрагата е во тек.