Прво обраќање по смената, Тилерсон порача: Останува многу работа околу проблематичното однесување на Русија (ВИДЕО)

Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, кој беше сменет од неговата позиција денес, говореше за првпат по неговата оставка, јавува Си-Ен-Ен.

- Би сакал да му се заблагодарам на целиот тим за нивната соработка досега. Ќе се обидам целата транзиција да помине непречено и без никакви проблеми ", истакна Тилерсон.

Тој објасни дека денес добил повик од претседателот на САД, Доналд Трамп од воздухопловната база Ер Форс 1, и дека разговарал со шефот на кабинетот на Белата куќа, Џон Кели да се утврди кои чекори се клучни за иднината, со цел да се имплементира едноставна транзиција без тешкотии.

Интересно, овој повик, како што посочува Си-Ен-Ен, е сигурно пристигнат откако Трамп ја објави оставката на Тилерсон во објавата на неговиот Твитер.

- Ова е период во кој земјата сé уште има различни предизвици пред себе, вклучувајќи ја и националната безбедност. Затоа му ги оставам сите мои обврски на мојот заменик, Џон Солован. Мојата позиција како државен секретар на САД ќе заврши на полноќ на 31-ви март. Во меѓувреме, ќе ги разгледам некои од административните прашања кои влијаеа на моето заминување и ќе работам на адаптирање на мојата замена Мајк Помпеo ", рече тој.

Порача дека го охрабрува својот тим да ја продолжат со својата работа и да ја продолжат заедничката мисија во Стејт департментот и дека подоцна ќе биде со нив да им се заблагодари за сè што сториле.

- Тие беа исклучително посветени на нашата мисија, која вклучува посветеност на вредностите што ги сметаме за важни - безбедност, меѓусебно вреден однос полн со почитување. Особено по повод неодамнешните предизвици за сексуално вознемирување во рамките на одделот - рече Тилерсон.

Тој му оддаде почит на Стејт департментот и партнерите за успесите за време на заедничкиот ангажман, која исто така се наведени, споменувајќи соработка со други земји и успесите кои се постигнати, вклучувајќи ги и напорите за почетокот на преговорите со Северна Кореја преку "кампања на максимален притисок". Тој исто така, го истакна напредокот во Авганистан, како и светската кампања против Исламската држава во Сирија, пишува "CNN".

- Останува многу работа за проблематичното однесување и активностите на Русија. Русија треба внимателно да процени како нејзините дела се во интерес на луѓето во Русија, но и на остатокот од светот. Ако продолжат да ја намалуваат тековната насока, најверојатно ќе се изолираат уште повеќе. Тоа не е во ничиј интерес ", рече тој.

Тој одговор привлече особено внимание, бидејќи на Трамп, човекот кој го смени Тилерсон, беше многу претпазлив и колеблив кога ја обвинуваа Русија дека се мешала во американските избори во 2016 година.

Исто така, вреди да се забележи дека за време на говорот, Тилерсон воопшто не му се заблагодари на Трамп. Всушност, тој го спомна само на почетокот на обраќањето, во смисла дека се слушнале денес и, очигледно, по објавата на Трамп на Твитер.

Поврзани

Најнови вести

Коментари