Официјален претставник на Белата куќа објави дека американскиот претседател Џо Бајден ќе го одржи првиот говор во Конгресот на 28 април.

„ Претседателот ја прифати поканата на Претседателот на Претставничкиот дом (Ненси Пелоси) да им се обрати на сенаторите и законодавците на заедничката седница на двата дома на Конгресот на 28 април, ден пред 100-от ден од неговото инаугурирање“, Белата куќа соопшти прес-службата.висок функционер.

Претседателите на САД традиционално држат говори пред конгресмените неколку недели по стапувањето на должноста, но Бајден не го стори тоа досега поради ограничувањата предизвикани од пандемијата.

makfax.com.mk