Белата куќа денеска објави дека претседателот Џо Бајден ќе ја придружува неговата сопруга Џил, која денеска оди на вообичаена медицинска процедура.

Според претседателскиот кабинет, двајцата потоа ќе се вратат во Белата куќа и ќе продолжат сo својот вообичаен распоред, објави агенцијата АП.

Од Белата куќа не прецизираат за каква процедра се работи.

Подоцна денеска, американскиот претседател треба да и се обрати на нацијата за плановите за повлекување на американските трупи од Авганистан до 11 септември 2021 година.

Потоа тој ќе ја посети алеата 60 на националните гробишта во Арлингтон, каде почиваат многу американски војници кои ги загубија своите животи во Авганистан и Ирак.

makfax.com.mk