Британскиот принц Вилијам се осврна на милијардерите вклучени во трката за вселенски туризам, велејќи дека тие треба повеќе да се фокусираат на решавање на еколошките проблеми со кои се соочува Земјата.

За време на интервју за Би -Би -Си во четвртокот, Вилијам го критикуваше Џеф Безос, најбогатиот човек во светот, Илон Маск и Британецот Ричард Бренсон, кои ривалски се борат да воведат нова ера на приватни комерцијални вселенски патувања.

„Ни требаат некои од најголемите светски умови да се обидуваат да ја поправат оваа планета, а не да се обидат да го најдат следното место за живеење“, рече Вилијам за вселенската трка.

Неговите коментари доаѓаат откако Маск зборуваше за мисиите на Марс, а Безос го опиша својот прв лет во вселената во јули како дел  од нова ера на вселенско патување за да им помогне на нашите деца и нивните деца да ја градат иднината.

„Мораме да го сториме тоа за да ги решиме проблемите овде на Земјата“, рече Безос, кој во средата го прослави испраќањето во вселената на актерот Вилијам Шатнер, најпознат по улогата на капетан Кирк од „Ѕвездени патеки“, во леталото „New Shepard“.