Принцот Филип, сопруг на кралицата Елизабета Втора кој беше хоспитализиран пред една недела, е добро, изјави денеска неговиот внук Вилијам.

На новинарско прашање за здравјето на неговиот дедо, принцот Вилијам одговори: „Принцот Филип е добро, држете го на око“, и им намигна на присутните.

Принцот Филип (99) беше примен во болницата Кинг Едвард VII. во Лондон, во вторникот вечерта.

„Тој беше хоспитализиран како претпазливост по совет на кралицата, откако не се чувствуваше добро“, се вели во соопштението од палатата.

Извор од палатата прецизирал дека принцот немал Ковид-19. Првата доза на вакцината ја примил на почетокот на јануари.

Принцот Филип се пензионираше во август 2017 година и учествуваше во повеќе од 22.000 официјални јавни обврски откако неговата сопруга седна на тронот во 1952 година.

makfax.com.mk