Принцот Чарлс вчера му оддаде почит на својот татко, починатиот принц Филип војводата од Единбург.

Тој истакна дека неговиот татко посветено им служел на кралицата Елизабета, кралското семејство, Велика Британија и Комонвелтот.

-Мојот татко последните 70 години ја пружаше најзначајната посветена служба кон кралицата, своето семејство, земјата. Мојот драг татко беше посебна личност која пред се би се зачудила од реакциите и емотивните работи кои се кажани за него, и ние како семејство сме длабоко благодарни за тоа, истакна Чарлс.