Приказна за Роберт Кенеди Џуниор – го посвети животот на борба против неправда, корпоративни загадувачи и експлоататори на сиромашни и немоќни

Американската политика е често предвидлива, што не е тешко со оглед на тоа што всушност постојат само две релевантни политички партии кои често застапуваат многу слични позиции (особено кога станува збор за надворешната политика).

Но, одвреме-навреме се случуваат одредени аномалии, „грешки во системот“, ситуации и актери кои силно отстапуваат од доминантната догма, а токму тој факт ги изложува на пошироката јавност.

По појавувањето на Доналд Трамп на сцената, медиумскиот естаблишмент дозна дека можеби не е паметно да им се даде премногу медиумски простор затоа што би можеле да го искористат за да одат до крај – што се случи и во случајот со Трамп.

Денешниот актер доаѓа од другата страна, од демократската. Малку е веројатно дека ќе стане претседател, иако ја најави својата кандидатура, но може прилично да ја разбранува американската политика.

Станува збор за човек кој е познат по иницијалите РФК Џуниор. – тој е Роберт Френсис Кенеди Џуниор, роден на 17 јануари 1953 година. Секако, (презимето) е звучно, нема позвучно име на американската политичка сцена од династијата Кенеди.

Кој е тој во таа приказна? Тој е син на американскиот јавен обвинител и сенатор Роберт „Боби“ Ф. Кенеди и внук на поранешниот претседател Џон Ф. Кенеди (ЏФК). И двајцата беа убиени во атентати.

Младиот Роберт со неговиот вујко, претседателот ЏФК (извор piemags Gulliver Image)

Некои ќе речат дека самиот факт што тој потекнува од таа позадина, од она што е секако најголемата интрига во поновата американска историја, со која се поврзуваат бројни теории на заговор, го прави РФК понестабилен и поподложен и самиот да стане поборник на теории на заговор. Случајно или низ семејна трагедија токму вака е претставен.

Да, обично републиканците и нивните поддржувачи завршуваат во фиоката означена како теоретичари на заговор, но овој пат на ред дојде демократот.

РФК стана познат, тврдат тие, по теориите на заговор во врска со здравството, вакцинацијата (особено во однос на вакцината за Ковид-19), но и други потесни и пошироки поврзани теми како заштита на животната средина и слично.

РФК не дојде во фокус до избувнувањето на пандемијата Ковид-19.

Од 2005 година тој јавно тврди дека постои врска помеѓу вакцинацијата на децата и развојот на аутизам. Тој е основач и претседател на Детската здравствена одбрана. Но, по појавата на Ковид-19, тој се фокусираше на вакцините против коронавирусот што беа наметнати на милиони ширум светот.

Тврдат дека ширел „дезинформации“ и дека бил класифициран како еден од најголемите теоретичари на заговор на денешницата.

Во своите остри критики тој се фокусираше на Ентони Фаучи, Бил Гејтс, но и – интересно, со оглед на тоа што РФК важи за демократ – Џо Бајден. Тој има напишано две книги на оваа тема во последниве години, „Вистинскиот Ентони Фаучи“ (2021) и „Писмо до либералите“ (2022).

За време на пандемијата на коронавирус, секако имаше бројни заговори и теории на заговор. Многумина се обидоа да изнесат политички поенти за хаотичната ситуација. Се создаде солидна линија која ја подели јавноста на „за“ и „против“ иако, според сите проценки, реалноста беше длабоко во сивата зона.

Иако веќе помина некое време откако коронавирусот повеќе не е во фокусот, а пандемијата помина, сигурно ќе поминат години пред да стане појасно што точно се случило.

Факт е дека многу луѓе починаа, милиони, но и дека производителите на вакцини заработија многу пари и станаа исклучително моќни.

Државите, од друга страна, спроведоа чудни и многу лошо информирани јавни кампањи за вакцинација.

Премолчената порака може грубо да се сведе на фактот дека вакцинацијата секако има несакани ефекти и дека некои последици ќе се откријат само со текот на времето, но дека тоа е „помала жртва“ отколку да се остави населението да се соочи со новиот вирус без никаква заштита.

Резиме за тоа колку е успешна една земја може многу јасно да се види во вкупниот број на смртни случаи од ефектите на болеста коронавирус.

Така, САД имаа 1.170.781 смртни случаи (885,9 на милион жители), додека американскиот економски ривал, Кина, имаше само 5272 смртни случаи (тоа е 4 на милион жители).

Очекувано, САД тврдат дека Кина ги прикрива бројките и дека реалниот број на загинати е многу поголем. И да беше така, да беше двојно поголем, па и 10 пати поголем, повторно е екстремно мал во споредба со САД, но и со другите „напредни“ западни земји.

Особено е болно во контекст на овие бројки да се споменат земјите од поранешна СФРЈ, бидејќи меѓу 10-те земји во светот со најголема смртност од последиците на коронавирусот, има дури 4 земји од поранешна Југославија: БиХ, Северна Македонија, Хрватска и Црна Гора (Словенија не е толку далеку на 17 место додека само Србија стои подобро, на 56 место).

Имајќи предвид дека пандемијата се карактеризира и со голема медиумска контрола на информациите, тешко е да се каже каде завршуваат расправиите и каде започнува манипулацијата.

На страната на т.н групата „анти-ваксери“ често одеше во екстремизам до тој степен што буквално навиваше за масовна и брза смрт на вакцинираните луѓе (!). И другата страна го покажа сопствениот екстремизам со блокирање на секое големо испрашување, но и силно напаѓајќи ја слободата на избор, тврдејќи дека вакцинацијата мора да биде задолжителна поради колективното добро.

РФК со демонстранти против вакцинација пред Конгресот на 8 февруари 2019 година (извор: АП Фото/Тед С. Ворен)

Но, назад на РФК. Дали тој навистина е типичен „антиваксер“, само со звучно име? Тој сигурно има опширно резиме зад себе. Дипломирал на Харвард и докторирал право на Универзитетот во Вирџинија. Почнал да работи како адвокат во Њујорк во 1984 година. Две години подоцна, тој се приклучил на две непрофитни организации кои се занимаваат со заштита на животната средина. Во истата 1986 година, тој започнал да предава право на животна средина на универзитетот.

Тој е трето од седумте деца на Боби и Етел Кенеди. Имал само 9 години кога бил убиен неговиот вујко ЏФК, а 14 кога бил убиен неговиот татко Боби.

И покрај дипломите од престижните универзитети, РФК имаше проблеми и на академскиот пат, но не со образованието туку со сопствениот избор. Имено, тој бил избркан од две средни училишта поради употреба на дрога. Подоцна бил уапсен поради поседување марихуана и добил условна казна од 13 месеци.

Но, во својата правна работа, РФК се истакна со својот ангажман за пофалба, залагајќи се за заштита на водните површини, правата на домородното население и обновливите извори на енергија. Работел на големи предмети, а во 2007 година бил еден од тројцата финалисти во изборот за „пробен адвокат на годината“ од страна на организацијата Јавна правда, во случајот против американската хемиска корпорација DuPont, која на крајот морала да плати 396 милиони американски долари парична казна поради контаминација Населби на Спелтер во американската сојузна држава Западна Вирџинија.

Работел и на други слични случаи од висок профил. На пример, против корпорацијата SoCalGas која е одговорна за истекувањето на гас во близина на Лос Анџелес.

Во 1998 година, со двајца партнери, тој основал компанија која продавала флаширана вода, Keeper Springs, а потоа целиот профит го донира на организацијата Waterkeeper Alliance, која се бори за чиста, здрава и достапна вода за секого.

Интензивно работел на прашањата на малцинствата и сиромашните во центрите на градовите. Во Њујорк, тој водел кампања против изградбата на станица за собирање ѓубре во сиромашната населба Осининг.

Говорејќи на еколошката конференција SXSW Eco 2016 во Остин, Тексас, тој наведува:

„Загадувачите секогаш се мека цел на сиромаштијата“, истакнувајќи дека Јужната страна на Чикаго има најголема концентрација на депонии за токсичен отпад во Америка. Тој понатаму додава дека 80% од „локациите за неконтролиран токсичен отпад“ може да се најдат во црнечките населби, а најголемата локација во САД е во Емеле, Алабама, која е 90% црна.

Почнувајќи од 1985 година, Кенеди помогнал во развојот на меѓународната програма за животна средина, енергија и човекови права на Советот за одбрана за природни ресурси (NRDC), патувајќи во Канада и Латинска Америка за да им помогне на племињата таму да ги заштитат своите земји и да се спротивстават на големи енергетски и рударски проекти во диви области.

Во 1990 година, Кенеди му помогнал на домородното население Пехуенче од Чиле во речиси целосно успешна кампања да се запре изградбата на серија брани на реката Биобио во Чиле. Таа кампања ги запрела сите предложени брани освен една.

Почнувајќи од 1992 година, тој им помага на Индијанците од северен Квебек во нивната кампања против Хидро-Квебек да ја запрат изградбата на околу 600 предложени брани на единаесет реки во заливот Џејмс.

Од 1993 до 1999 година, Кенеди работи со пет индијански племиња на островот Ванкувер во нивната кампања за ставање крај на индустриското сеча на Мекмилан Блодел во Клајоквото Саунд, Британска Колумбија, Канада.

Тоа дури спречува можна значајна ескалација на тензиите меѓу Куба и САД во 1990-тите.

Имено, Кенеди во 1996 година се сретнал со кубанскиот претседател Фидел Кастро за да го убеди да престане со плановите за изградба на нуклеарна централа на Куба. За време на долгата ноќна средба, Кастро се присетил на таткото и вујкото на Кенеди, посочувајќи дека американските односи со Куба ќе беа многу подобри доколку не беше убиен претседателот Кенеди!

Кенеди отсекогаш бил остар критичар на штетата направена од американската војска врз животната средина.

Во една статија од 2001 година, Кенеди опишува како ја тужел американската морнарица во име на рибарите и жителите на Виекес, остров во близина на Порторико, за да престане со тестирање на оружје, бомбардирање и други воени вежби.

Кенеди тврдеше дека активностите се непотребни и дека морнарицата незаконски уништила неколку загрозени видови, ги контаминирала водите на островот, му наштетила на здравјето на жителите и ја оштетила неговата економија. Тој беше уапсен поради неовластено влегување во кампот Гарсија Виекес, објект за обука на американската морнарица, каде што тој и другите протестираа поради користењето на дел од островот за обука. Кенеди одлежа 30 дена во затвор со максимална безбедност во Порторико.

Скоро дваесет години, Кенеди и неговите Waterkeepers (организација која се бори за правото на пиење и чиста вода) водеа правна битка и борба против загадувањето од фабричките фарми.

Во 1990-тите, РФК го собра противењето на фабричките фарми меѓу малите независни фармери и свика серија „Национални самити“ за фабрички месни производи и водеше турнеи за печатот низ Северна Каролина, Ајова, Канзас, Мисури, Илиноис, Охајо и Вашингтон ДЦ. Почнувајќи од 2000 година, Кенеди ги тужеше фабричките фарми во Северна Каролина, Оклахома, Мериленд и Ајова.

Тој има напишано бројни написи на оваа тема, тврдејќи дека фабричките фарми произведуваат послаб квалитет, помалку здрава храна и се штетни за независните семејни земјоделци со труење на нивниот воздух и вода, намалување на вредноста на нивниот имот и користење на големи државни и федерални субвенции за наметнување нелојална конкуренција на помалите земјоделци.земјоделците.

Сето ова е само мал преглед на исклучително големата кариера на овој Кенеди.

Која е целта на овој преглед на неговото работење? Тоа е многу важно.

Затоа што деновиве – всушност веќе некое време, но особено откако се споменува претседателската трка – РФК се прикажува само како еднодимензионален.

Тоа е многу лоша тактика за исклучување преку целна медиумска кампања. Но, овој пат нема да биде така лесно затоа што РФК не е „клон на Алекс Џонс“, станува збор за исклучителен поединец кој во текот на својата кариера јасно го водело чувството и потребата да направи нешто за заедницата, за обесправените. за немоќните – и на тој животен пат постигна исклучителни резултати кои сега некои би сакале да му ги одземат премолчувајќи ги.

За прашањето за здравството и вакцинацијата веќе кажавме дека тоа е сива зона каде одговорите се заматени со политички амбиции.

Дали РФК е еден од оние кои ја користат ситуацијата за свои политички амбиции? Ова секако е инсинуирано, но важно е да се спомене дека не се работи за човек кој „неодамна нашол нишка“.

Неговата борба против корпорациите кои трујат луѓе низ целиот свет, не само во Америка, трае со децении и тој е многу компетентен во таа област.

Дали е тој контроверзна личност? Секако дека е, а самата тема е контроверзна, па мора да има некој што е подготвен да се занимава со тоа. Неколку членови на потесното семејство на Кенеди се оградија од неговите кампањи против вакцинација и ги осудија неговите коментари.

Несомнено е дека РФК не бега од ништо и од никого, бидејќи тој беше подготвен да се вклучи во ваква борба знаејќи добро со кого има работа – бидејќи на некој начин се занимава со системот уште од 80-тите.

Има ли шанси на избори?

Дали може да го победи Бајден и да ја добие номинацијата на демократите? Некои извори сугерираат дека неговата популарност расте, дури и дека Бајден треба да биде загрижен.

Медиумите кои во САД се ставија апсолутно во служба на поддршка и одржување на постоечкиот деловно-политички естаблишмент, силно го нападнаа, но имаат дилема. Ако се споменува премногу често, неговата популарност ќе се зголеми, како и на Трамп пред изборите во 2016 година.

Во секој случај, многумина кои не ја следат работата на овој Кенеди може да се сретнат со него деновиве токму преку кратки медиумски написи за негово ширење „медицински дезинформации“, но можеби тоа ќе ги поттикне подлабоко да ја истражат целата приказна.

Притоа, тие ќе откријат дека се работи за единствена личност која ја покажала важноста да се бори за доброто, правото и благородното.

Роберт Кенеди Џуниор. тој е еден од оние луѓе што со својата претходна работа ја „присилува“ јавноста да си постави некои тешки прашања, бидејќи тоа е едно кога тоа го сугерираат разни заговорни опортунисти кои се обидуваат да го капитализираат стравот и чувството на беспомошност кај луѓето, а сосема друго кога доаѓа од човек кој се борел против токсичната контаминација и ја победил пред лицето на правдата.

(Vecer.mk VIA)