Бројот на заболени од коронавирус во светот од почетокот на пандемијата на коронавирус надмина 113 милиони, објави вечерва сајтот worldometers.info.

Според податоците на оваа американска страница, од 113 милиони заболени, повеќе од 2,5 милиони починале, а скоро 89 милиони луѓе закрепнале од коронавирусот.

Во моментов има околу 22 милиони активни случаи во светот, од кои 21,87 милиони луѓе или 99,6 проценти имаат лесна или умерена форма, додека околу 92 000 (0,4 проценти) заболени се во сериозна состојба.

Според бројот на починати, први се САД, кои имаат над 515.000 мртви, а потоа следат Индија со над 156.000 и Бразил со близу 250.000 смртни случаи.

Повеќе од 326.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени ширум светот во последните 24 часа, заразени се вкупно 111,76 милиони луѓе ширум светот, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Во последните 24 часа уште 8.384 лица починаа како резултат на зараза со коронавирусот, покажуваат најновите податоци објавени од СЗО, пренесува агенцијата ТАСС.

Досега 2,48 милиони луѓе во светот ја загубија битката со коронавирусот.

makfax.com.mk